Najstarszy plemnik świata. Naukowcy znaleźli go w bursztynie
Paleontologom udało się zidentyfikować najstarszy plemnik w historii świata. Dorodny okaz należący do drobnych skorupiaków (małżoraczków) przetrwał w bursztynie od czasów kredy (około 100 mln lat). Fot. He Wang, Xiangdong Zhao/Chinesese Academy of Sciences/Proceedings of the Royal Society
Reklama.
Najstarszy plemnik w historii świata znalazł zespół badaczy z Queen Mary University of London we współpracy ze specjalistami z Chińskiej Akademii Nauk w Nanjing. Opis ich rewolucyjnego odkrycia zaprezentowano na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Badaczom udało się wpaść na dobrze zachowany okaz "olbrzymiego plemnika" nieznanego dotąd gatunku skorupiaków, któremu nadano nazwę Myanmarcypris hui – od miejsca ich znalezienia w okolicach prowincji Kaczin należącej do Myanmaru (Birmy), czyli Republiki Związku Majnmy w Azji Południowo-Wschodniej.

Naukowcy odkryli najstarszy plemnik świata

Myanmarcypris hui najbardziej przypomina współczesne małżoraczki (Ostracoda), które od 500 mln lat żyją w morzach i oceanach (wodach słodkich i słonych) osiągając najczęściej nie więcej niż kilka milimetrów długości (największe z nich mogą mieć do 2,3 cm).
Te drobne skorupiaki rozmnażają się płciowo dzięki milionom niewielkich plemników wytwarzanych przez samce, które zapładniają nimi samice. Czasami zdarza się jednak, że ich plemniki są dużo większe i właśnie na taki "olbrzymi okaz" udało się trafić badaczom w ciele samicy, która utknęła na miliony lat w bursztynie.
Wyjątkowy rozmiar plemnika mógł wpłynąć na to, że okazał się on być najlepiej zachowanym, a na dodatek najstarszym znanym ludzkości nasieniem zwierzęcym.

Co wiemy o plemniku, który ma 100 mln lat?

Dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji komputerowej badaczom udało się wpaść na trop zaskakująco wielu szczegółów – od drobnych wyrostków w ich ciele po konkretne dane na temat anatomii narządów rozrodczych prehistorycznych skorupiaków.
logo
Trójwymiarowa rekonstrukcja najstarszego plemnika świata należącego do drobnego skorupiaka przypominającego współczesnego małżoraczka (Ostracoda). Fot. Queen Mary University of London/Chińska Akademia Nauk
– To był jeden z tych szczególnych momentów w życiu badacza, gdy bez kozery można krzyknąć Eureka! – wyznał dr He Wang opisując moment, kiedy udało się mu potwierdzić, że w bursztynie znajduje się samica, w której ciele zachował się sporych rozmiarów plemnik liczący... 100 mln lat.
Naukowcy uważają, że ich odkrycie może pomóc znacząco rozwinąć współczesną wiedzę na temat ewolucji.
– Nasze odkrycie pokazuje, że rozmnażanie za pomocą gigantycznych plemników nie jest żadną ewolucyjną ekstrawagancją, ponieważ zapewnia poważne długoterminowe korzyści dla przetrwania gatunku – podkreśla prof. Renate Matzke-Karasz, paleontolożka należąca do zespołu badawczego.