Jak chronić się przed kleszczami?
Ze swojej strony polecam olejki eteryczne, które maskują zapach potu, a także środki zawierające w sobie
DEET. Im więcej, tym mają mocniejsze działanie. DEET paruje na naszym ciele i powoduje, że neutralizuje narządy zmysłowe u kleszczy. Nie potrafią nas wtedy rozpoznać: "ślepną". Ubrania nie mają znaczenia, bo kleszcz potrafi się przemieszczać. Lepiej założyć jednak jaśniejsze ubrania, bo kleszcze można na nich łatwiej znaleźć i usunąć.
Które miejsca na ciele są ich ulubione?
Przyczepiają się do nas w losowym miejscu i odbywają krótszą lub dłuższą wędrówkę po naszym ciele. Osiadają w najdelikatniejszych punktach – tam gdzie skóra jest najcieńsza. Przebijają ją i zaczynają pobierać krew. Nie wbiją się w samo kolano, ale z drugiej strony. Lubią też pachwiny i boki tułowia. Zdarzają się też kleszcze na głowie, między włosami, ale częściej spotkamy je na szyi.
Czy można go czymś polać, by się odczepił?
Nie wolno go smarować masłem, olejem ani alkoholem, bo kleszcz sam sobie nigdzie nie pójdzie. Efekt może być jeszcze gorszy, bo zacznie się dusić i "ślinić" wprowadzając do naszego organizmu wszystkie zarazki. Jego ślina zawiera toksyczne środki znieczulające i rozrzedzające krew.