Od 7 lipca w Gassach pod Konstancinem trwają poszukiwania blisko sześciometrowego pytona tygrysiego. Wąż takich rozmiarów jest niebezpieczny dla człowieka. W jaki sposób się rozmnaża?
Znane są dwa podgatunki pytona tygrysiego. Pierwszy z nich to pyton tygrysi jasnoskóry, a drugi pyton tygrysi ciemnoskóry. W niewoli wąż żyje ok. 25 lat (maksymalnie 37). W naturze gody zwierzęcia odbywają się od listopada do marca w zależności od obszaru występowania.
W terrarium ten okres jest inny, bo przypada na koniec listopada i stycznia. Węże osiągają dojrzałość płciową w 3-4 roku życia. Po złączeniu samicy z samcem, kopulacja może trwać kilka godzin i powtarzać się kilkakrotnie w przeciągu paru dni.
Następnie przez dwa miesiące samica nie pobiera pokarmu. Po tym czasie składa jajka w splotach swego ciała. Ilość się waha, ale może sięgać od kilku po nawet 100 sztuk. Jaja mają wielkość 7-11,5 cm. Jeśli samica jest spokojna, to opiekuje się nimi do czasu wylęgu.
Małe pytony wylęgają się z jaj w ciągu 2-3 dni. Osiągają przeważnie długość do 60 cm. Po tygodniu lub dwóch, zrzucają pierwszy raz skórę i zaczynają przyjmować małe pokarmy.
Pyton nad Wisłą
Przypomnijmy, że w sobotę nad Wisłą między Gassami a Cieciszewem znaleziono wylinkę pytona tygrysiego. Na miejscu pojawili się przedstawiciele Służby Ochrony i Ratownictwa Zwierząt Animal Rescue Poland. Fragmenty skóry pokazały, że wąż może mieć około 6 metrów długości i ważyć ok. 40-50 kilogramów.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawienia się pytona tygrysiego na wolności jest porzucenie go przez nieodpowiedzialnego właściciela. Z racji osiągania ogromnych rozmiarów, hodowla pytona tygrysiego jest wyjątkowo wymagającym zadaniem. Wąż potrzebuje naprawdę dużego terrarium. Co więcej, bardzo dużo je.
Jak atakuje pyton?
Pyton tygrysi ma silne i masywne ciało o obwodzie większym niż udo dorosłego mężczyzny. Pożywieniem pytona tygrysiego są głównie upolowane ssaki: myszy, szczury, króliki, a także trzoda parzystokopytna.
Jeżeli pyton tygrysi jest głodny, to może zaatakować również człowieka. Przeważnie robią to osobniki przekraczające rozmiar 4 metrów. Atakują znienacka, reagując na ruch i na ciepło. Stąd jeżeli ktoś natrafiłby na węża, najważniejsze jest to, aby nie wchodził mu w drogę.